Tyvärr har vi inte möjlighet att visa ett resultat för den här produkten för närvarande. Var god försök senare.
fed telefon,når man arbejder som smed,tåler alt,de kan noget de franskmænd
7 av 10
Sammanfattning: alaTest har sammanställt och analyserat 137 tester av Sonim XP1 från internationella tidskrifter och webbplatser.
Slutsats: Det genomsnittliga betyget är 6.4/10. En jämförelse med 839 173 andra Mobiltelefoner ger produkten en alaScore av 67/100 (eller 6.7 av 10) = Bra Kvalitet.
7 av 10
Sammanfattning: Sonims hårdingtelefon XP1 är helt rätt för dig som arbetar under tuffa förhållanden. Men PC för Alla har lyckats döda luren.
Fördelar: Tål betydligt mer stryk än vanliga nallar
Nackdelar: men inte riktigt så mycket som Sonim påstår
5 av 10
Sammanfattning: Sonims nya version av XP1 har fått uppdaterade funktioner och är ännu tåligare, men den heter fortfarande XP1.
7 av 10
Sammanfattning: Sonim XP1 är ytterligare en mobil i det stöttåliga segmentet. Men till skillnad från konkurrenterna är den mycket avskalad på funktioner.
Fördelar: Stöttålig ; Push to talk
Nackdelar: Få funktioner ; Ingen synkning av kalender
6 av 10
Sammanfattning: XP1 ska vara en telefon som tål tuffa tag. Den ser också ut att göra det men när vi sätter den på prov blir resultatet oväntat.
Fördelar: Rejäla knappar ; Klarar måttliga påfrestningar bättre än vanliga mobiler
Nackdelar: Antennfästet ; Ljudet