Sortera på
Har man spelat most wanted ( som jag) och tyckte det var kul ska man INTE skaffa detta då det mer påminner om forza eller grand turismo MEN vill man ha ett snabbt racing spel ska man skaffa detta
Need For Speed Shift NFS-serien har på senare tid haft det lite orloligt. Serien började svacka då Carbon släpptes. ProStreet kändes smaklöst och Undercover tycker jag var en dålig kopia av Most Wanted trots att båda spelen hade samma utvecklare.
8 av 10
Sammanfattning: Ett bilspel som inte handlar om bilarna – utan om föraren.
Kort utdrag: Jag är förvirrad och desorienterad, här finns inget fokus och besvikelsen är total. Men vi kommer till det.
6 av 10
Kort utdrag: Need for Speeds varumärke fick en rejäl törn förra året då det senaste spelet var allt annat än bra, det var rent av riktigt dåligt. Nu har därför Electronic Arts satsat stenhårt på att leverera en upplevelse som är mer vad man förväntar sig av Need for Speed.
Slutsats: Vilket bilspel ska jag köpa är det nog många som undrar och jag är inte till så mycket hjälp. Alla inräknade spelen är bra, men slutgiltigt är det upp till din personliga spelstil vilket du ska välja.
7 av 10
Kort utdrag: Need for Speed - där har vi ett namn som jag på senare tid lärt mig att hålla på gott avstånd. En gång i tiden har jag dock älskat två delar i serien, Need for Speed: Porsche 2000 är fortfarande ett av de bilspel jag håller högst på topplistan.
Slutsats: Need for Speed: Shift är den positiva vändningen serien behövde.
7 av 10
Kort utdrag: Need for Speed - där har vi ett namn som jag på senare tid lärt mig att hålla på gott avstånd. En gång i tiden har jag dock älskat två delar i serien, Need for Speed: Porsche 2000 är fortfarande ett av de bilspel jag håller högst på topplistan.
Slutsats: Om vi ser till helheten är Shift ett riktigt bra spel. Jag kommer på mig själv flera gånger att sitta och le vid höga hastigheter när de olika effekterna kickar in. Även om det har sina brister väljer jag att se det som ett tecken från EA att de vågar satsa lite, för att få igång serien igen.
0 av 10
Slutsats: Glöm också den du lärt dig i Forza Motorsport 2 där en överdriven stabilitetsassistent gjort det möjligt att bromsa sig in i kurvorna medan man hastigt börjar riva i ratten för att svänga -utan att tappa fäste. I Shift, med hjälpmedlen avslagna, gäller det att använda lugna rörelser.