
Erbjudanden uppdateras den: 2026-08-06. Från våra annonsörer ★ Betygen genereras från flera källor, inklusive data som tillhandahålls av handlaren och offentligt tillgänglig information.
Nikon kikare ACULON A211 7X35 erbjuder pålitlig optisk prestanda i ett kompakt och lättburet format.
ACULON A211 använder Porro-prismor, vilket ger en god känsla av djup och hög kontrast. Linser med flerskiktsbehandling (Multi Coated, MC) förbättrar ljustransmissionen och minskar reflexer för skarpare och klarare bilder.
Med 7x förstoring och en objektivdiameter på 35 mm ger 5 mm utgångspupill god ljusinsamling även vid måttliga ljusförhållanden. Det verkliga synfältet är 9,3° och det till synes synfältet 59,3°, vilket motsvarar 163 m på 1000 m.
Kikaren väger 685 g och har måtten 185 x 118 x 62 mm, vilket gör den enkel att ta med på vandringar eller till evenemang. Minsta fokuseringsavstånd är 5 m, vilket möjliggör relativt nära observationer såsom fågelskådning eller sportevenemang.
Justerbart pupillavstånd 5,6–7,2 cm och ögonkomfort på 1,18 cm ger bekväm användning även för glasögonbärare. Stativfäste stöds för dem som vill använda kikaren på stativ för extra stabilitet under längre observationer.
Den svarta färgen och den funktionella designen gör den lämplig för naturentusiaster som söker kvalitet utan onödig komplexitet.
Användningsområden inkluderar fågelskådning, vandring, sportevenemang, konserter och naturbevakning. Att använda stativ rekommenderas för längre pass när stabilitet är viktig.
Vi samlar produkter, priser och butiker på ett ställe för att hjälpa dig att hitta det du behöver, jämföra erbjudanden och spara pengar.
På grund av tekniska begränsningar kan Kelkoo inte garantera fullständig noggrannhet eller fullständighet av information från butikerna. I händelse av skillnader mellan informationen på Kelkoo-webbplatsen och på butikens webbplats, har den senare företräde. Priserna som visas inkluderar alla avgifter. - Learn more