
Erbjudanden uppdateras den: 2026-06-12. Från våra annonsörer ★ Betygen genereras från flera källor, inklusive data som tillhandahålls av handlaren och offentligt tillgänglig information.
Valeo Everguard silikon vindrutetorkare - vindrutetorkarblad kombinerar klar sikt med jämn prestanda. Detta främre torkarblad på 400 mm (16 tum) levereras som ett enskilt blad och är utvecklat för effektiv rengöring av vindrutan i både vardagskörning och vid högre hastigheter.
Silikonytan ger bättre slitstyrka och tystare drift jämfört med traditionella gummiblad. Den inbyggda spoilern säkerställer en jämn tryckfördelning mot rutan vilket förbättrar torkningen vid högre hastigheter och minskar vibrationer.
Produkten säljs i förpackning om 1 styck och är avsedd för främre vindrutor. Den är kompatibel med flera märken, bland annat Citroen, Fiat, Alfa Romeo, Seat, BMW, Vauxhall och Volkswagen, vilket gör den enkel att matcha till många bilmodeller.
Silikonet behåller sin flexibilitet även i kalla temperaturer, vilket minskar risken för ränder och repor på glaset och ger en jämnare avtorkning. Det bidrar till bättre sikt och färre upprepade svep.
Användningsscenarier: pendlaren i staden uppskattar den tysta driften i tät trafik, medan långfärdssökande förare får nytta av spoilern vid motorvägshastigheter. Detta blad fungerar också utmärkt som en snabb ersättning för ett enstaka torkarblad.
Huvudfördelarna med Valeo Everguard är dess 400 mm-längd, silikonkant för mjuk och effektiv torkning, integrerad spoiler för stabilitet samt enkel montering i en enstaka förpackning.
På grund av tekniska begränsningar kan Kelkoo inte garantera fullständig noggrannhet eller fullständighet av information från butikerna. I händelse av skillnader mellan informationen på Kelkoo-webbplatsen och på butikens webbplats, har den senare företräde. Priserna som visas inkluderar alla avgifter. - Learn more